Kategorie: Aktuální články, Akce roku 2012, Tábory 2012

První táborový běh na Přebudově

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, je letní tábor Přebudov, který letos jako každý rok patřil prvních čtrnáct prázdninových dní účastníkům 1. běhu. Vypravil se do Říše pohádek. Přečtěte si celý článek od Martiny Kubečkové.

Byla nebyla královna Fantazie, vládkyně pohádkové říše. Vždy vládla spravedlivě, moudře, ve své zemi udržovala mír a klid. Ovšem neustále rostla síla a vliv královny Temnoty. Ta se rozhodla téměř zničit a ovládnout říši pohádek.

Postupně všem postavám, které z pohádek znáte, vzala paměť a ty následně bloudily v tajemném podzemí. Nevěděli kdo jsou, proč tam jsou a jaká je jejich úloha v pohádkovém světě.

A tak se na žádost královny Fantazie vypravilo 6 statečných oddílů, aby pohádkové postavy zachránily, paměť jim vrátily, a tak navždy Temnotu zničily.

Všechny oddíly zažily mnohá dobrodružství a získávaly zasloužené odměny. Tak například pomohly splnit Popelce všechny její úkoly a hledaly hnízdo se třemi oříšky, každý tým musel postavit svou perníkovou chaloupku. Na základě pohádky „Hrnečku, vař!“ všichni vařili, i když nešlo o kaši, nýbrž o polévku, bramborovou placku a  čaj. Je nutno dodat, že vaření polévky nebo jiného pokrmu se stalo táborovou tradicí a letošní výtvory byly doopravdy znamenité. Každý oddíl se také setkal s temnými postavami pohádkového světa - čerty, kterým se týmy snažily uniknout, ale čerti byli opravdu mrštní a vychytralí. Málokomu se tedy podařilo nad nimi zvítězit. Dále týmy pomáhaly vládci hor - Krakonošovi poznávat přírodu, což také nebylo úplně jednoduché.

Všem se ale dařilo při  tvorbě své vlastní týmové pohádky a následném divadelním představení. Někdy bylo velice zajímavé sledovat dětskou fantazii, každá pohádka byla úplně jiná. Zásluhu na tom určitě měly také kostýmy, které si děti přivezly nebo jim byly zapůjčeny.

Nakonec putovaly oddíly za Zlatovláskou. Po cestě hledaly její prsten, navlékaly perly, zachraňovaly mravence z hořícího mraveniště, běžely pro živou a mrtvou vodu a  vybraní jedinci měli možnost projet se v loďce a zazpívat si s převozníkem. Když Zlatovlásku týmy našly, musely ještě použít živou vodu a tou oživit Jiříka.

Kromě záchrany pohádkové říše si děti užívaly i dalších aktivit a díky poměrně povedenému počasí měly možnost toho zažít opravdu mnoho. Volné chvíle vyplňovaly  nejen koupáním či procházkami po okolí, ale  chodily například na tzv. kroužky., což byly různé činnosti, kdy si každý mohl vybrat, co se mu líbí -  pro kluky to byl fotbal, pro všechny, kteří chtěli být ještě krásnější  byl kroužek  „vypadáš skvěle“, dále hudební kroužek, ruční práce, společenské hry či  baseball. Další volná chvíle patřila soutěžím, kdy proti sobě stáli děti a vedoucí. Mezi soutěžní disciplíny patřila střelba na branku, hod kostkou, vzduchovka, skok z místa a mnoho dalších. Letos děti už doopravdy šlapaly vedoucím na paty, ale vyhrát se jim nepodařilo. Snad příště.

Nemohli jsme se dočkat letních olympijských her v Londýně, a proto jsme několik olympiád zařadili do programu o něco dříve - silácká nebo třeba veselá olympiáda, sice si nikdo neodnesl žádnou medaili, ale odměněni byli snad všichni a získali něco lepšího - sladkosti.  Během tábora jsme také vyřešili několik detektivních případů , zapotili se při boji o totem, hledali poklad a cestu z kouzelného lesa nebo si jen tak užívali legrace v oddílech.

Součástí byly také speciální programy - a to hasiči, kteří sebou přivezli velmi oblíbenou pěnu, ve které si děti zařádily.  Velkou novinkou na našem běhu byl kouzelník, který sklidil opravdový obdiv dětí i vedoucích. Děti měly možnost mu při kouzlech asistovat a ještě za to dostaly malou odměnu. Nesmíme také  opomenout „Zumba“  odpoledne, kdy tančil celý Přebudov.

I večerní programy byly velmi různorodé. Zahráli jsme si Kufr, kdy měl každý možnost předvést své znalosti a um, nevynechali jsme ani oblíbenou diskotéku spojenou s maškarním  a ještě oblíbenější velkou diskotéku v Budislavicích. Zvolena byla Miss Přebudov i největší silák v již tradičním finále přebudovské páky, zahráli jsme si Bingo. Když  nás pohltila únava, šli jsme do kina a dostali opravdový popcorn.

Tábor se chýlil ke konci a přišlo na řadu přijetí nováčků mezi ostatní zkušené táborníky. Letos měli tu čest projít lesem za doprovodu panošů a vodníka až ke skále, kde byli přijati samotným Luciferem a následně museli složit přísahu před čarodějnicí a  královnou Fantazií, od níž každý získal památeční listinu.

Poslední „rozlučkový“ večer  byla vyhlášena nejen celotáborová hra, ale také úklid chatiček a stanů, promítli jsme si fotky a videa, díky kterým jsme zavzpomínali na nejzajímavější nebo nejvtipnější chvilky letošního tábora.

„Našich“ 14 dní uteklo jako voda, nezbývalo nic jiného než začít s balením a úklidem.  Věřím, že díky velmi pestrému programu si každý vzpomene na nějaký pěkný zážitek, který si z prvního běhu odvezl domů.

Tak ahoj a zase za rok......;)

Napsala: Martina Kubečková