Kategorie: Aktuální články, Akce roku 2014, Tábory 2014

Článek z 1.Běhu na Přebudově

Dorazil první článek z Přebudovských táborů. Napsala nám Martina Kubečková z 1. běhu. Rozklikněte nadpis a přečtěte si celý článek. Fotografie však ještě nejsou.

Tábor Přebudov P1, Pán prstenů    

  Stejně jako každý rok, patřily první dva týdny letošních prázdnin nám – účastníkům prvního běhu. Na přebudovské základně se sešlo přibližně 85 dětí, které byly dle věku rozděleny do šesti oddílů.  Na vše dohlíželo 16 „dospělců“ – hlavní vedoucí Kuba, ostatní oddíloví vedoucí,  na bezpečí nás všech pilně dohlížela zdravotnice Maruška a o plná bříška se staraly dvě  znamenité kuchařky .

     Většina dětí patřila již mezi známé, ostřílené táborníky, ovšem přivítali jsme i několik nových tváří.  Ubytování, loučení s rodiči – to vše proběhlo velice rychle, poté už následoval ten pravý program, nabitý mnoha tradičními, ale i novými aktivitami, kterých bylo letos opravdu velké množství.

    První večer byl pojat tak trochu nostalgicky… Za doprovodu písniček bylo promítáno několik fotografií a videí z předešlých let – šlo samozřejmě o ty nejlepší a nejkurióznější okamžiky. Noví táborníci tak měli možnost pozorovat, co by je na našem táboře mohlo potkat, ti starší zase s napětím čekali, jaké fotografie jsme v našem archivu našli. Neustále byl slyšet hlasitý smích, což nás samozřejmě těšilo. Nakonec program zpestřily i některé děti svými vtipy a tanečky. Zkrátka se všichni náramně bavili, když v tom zhasla světla a táborem se linul tajemný hlas. V tu chvíli bylo odkryto téma letošního roku. Hesla jako mocný prsten, elfové, trpaslíci, Mordor, temný pán Sauron, aj. jasně napověděla, že půjde o slavného Pána prstenů. Ještě ten večer se dětem za doprovodu malého ohňostroje představil čaroděj Gandalf a hobit jménem Bilbo Pytlík, který dětem převyprávěl tajemný příběh o prstenu. Prstenu, který má obrovskou moc. Tak obrovskou že se naplnil jeho čas. Po rozhodnutí, že prsten musí být zničen, se šest týmů odhodlalo k odvážnému kroku – spojit své síly a odnést prsten do Mordoru, vhodit ho do ohně Hory osudu.

Inspirací pro nás byla kniha J.R.R. Tolkiena - Pán prstenů, ovšem vzhledem k obsáhlosti knihy bylo nutné náš příběh upravit. Snažili jsme se proto vyzdvihnout ty nejzásadnější okamžiky celého příběhu. Týmy musely projít tajemnou bránou do Morie, přemlouvat armádu nemrtvých, aby jim pomohla v boji, setkali se s Odulou – obrovským pavoukem, který žije na okraji Mordoru, oddíly bojovaly na souši i ve vodě.  Kromě hlavní linie příběhu se na scéně mohli kdykoli objevit sluhové Temného pána Saurona – Nazgûlové. Před těmito přízraky je nutné se ukrýt a doufat, že vás nespatří. 

     Jak již bylo řečeno, celý příběh byl trochu pozměněn. I samotný prsten nebyl jeden, ale obdrželi ho všichni účastníci našeho tábora, zároveň si každý vyrobil svůj plášť. Všechny etapy byly předem připravené, nicméně někdy si s námi pohrávalo počasí, a tak bylo nutné narychlo plány změnit, ale my jsme se nedali a i přes občasný déšť jsme vše dotáhli ke zdárnému konci. Ten, kdo vyprávění o prstenu moci zná, jistě ví, že jde o příběh se šťastným koncem. Podobně skončila i naše celotáborová hra, kdy jsme nakonec upustili od kompletního zničení prstenů a dovolili dětem, aby si je odvezly na památku domů.

     Kromě „celotáborovky“ si děti zahrály mnoho her – boj o totem, hutututu, šneka a další. Nechyběly „koupačky“ v přebudovském rybníce ani projížďky na loďkách. Tradiční záležitostí jsou kroužky jako vypadáš skvěle, ruční práce, fotbal, společenské hry nebo zpěv.

     Náš pestrý program končil vždy až kolem půl desáté hodiny večer, a proto ještě než se děti zachumlaly do svých spacáků, byl na řadě večerní program. Jeden z nich byl v rámci „velkého finále páky“ věnován největším silákům. Ten nejsilnější měl možnost utkat se s dosud neporazitelnou indiánskou babičkou, která minimálně do příštího roku neporazitelnou zůstane. J  Další večery vyplnily soutěže jako „Hodina pravdy“, „Bingo“, „Cine star Přebudov“, „Miss haksn“, také neopomenutelné přijetí nováčků, o které se letos postaral  trpaslík Gimli -  jeden z členů Společenstva prstenu.

     Jsme rádi, že nám opět jedno odpoledne věnovali zkušení hasiči, jejichž program je poučný a zábavný zároveň. Kromě toho za námi přijely předcvičovatelky zumby, které roztančily celý tábor. Nechyběl ani přebudovský karneval a na závěr tábora byla jako vždy připravena velkolepá diskotéka v Budislavicích, kde letos ti nejmladší tanečníci strčili do kapsy ty nejstarší.  Během závěrečného večera následovalo už jen vyhodnocení celotáborové hry, úklidu a dalších aktivit.

     Co říci na závěr?  Myslím, že za všechny vedoucí mohu letošní tábor vyzdvihnout. Sešla se výborná parta dětí i dospělých, což potvrdil pestrý program a skvělá atmosféra, a proto věřím, že všichni, nebo alespoň valná většina bude na těchto čtrnáct dní vzpomínat s nadšením.

Děkujeme a zase za rok!!!

Martina Kubečková

print Formát pro tisk

O nás

Naše dětská organizace Pionýr připravuje a organizuje volný čas dětem a dospělákům v malém městečku jižně od Plzně.

Pozvánky

img img img img

Tábory 2023

Pionýrská skupina Nepomuk připravuje na letní prázdniny 2023 šest táborových běhů, tábor rodičů s dětmi a tři příměstské tábory.. Přihlášky budou v únoru. Informujte se u vedoucích táborových běhů. img

Info

Skupinovým vedoucím je po výroční Radě od 22.1.2022 znovu Ing.Vašek Horník. img

Z historie táborů

Pojďme se podívat na dnes již opravdu historická fota z Přebudova postupně jak šel čas. 008022a.jpg další fotky z historie